Yeşil Yıkamada “Bravo” Dedirten Seviye

Dünya kaynaklarının aşırı kullanımı küresel ısınma olgusunun başlıca sebebi olarak kabul ediliyor. Dolayısıyla küresel ısınmanın en büyük suçlularından birisi madencilik sektörü. Maden ocaklarının açılması için doğanın tahrip edilmesi, maden cevherlerinin bulunması için kullanılan kimyasallar ve madencilik işlemleri için kullanılan enerji sebebiye madencilik deniz seviyesindeki değişimlerin, atmosferde oluşan sera gazı etkisinin ve çevre kirliliğinin başlıca sorumluluları arasında.

Maden deyince aklıma önce kömür sonra da demir veya gümüş gibi metaller geliyor. Fakat bir de altın ve değerli taşlar var. Maalesef günlük hayatımızda aslında hiçbir kullanım değeri olmayan bu malzemeleri yer altından çıkarmak için çevreyi katletmeye devam ediyoruz.

Daha önce toplumsal baskılara yanıt verebilmek için çeşitli altın madenlerinin kurumsal sorumluluk alanında çeşitli açıklamalar yaptıklarına şahit olmuştuk. Örneğin büyük tartışmalara neden olan Bergama madeninde, kesilen ağaçlardan çok daha fazlasının dikileceği söz verilmişti. Ayrıca üretimde kullanılan siyanür gibi çok zararlı maddelerin çok dikkatli bir şekilde etkisiz hale getireceklerine dair teminatlar veriliyordu.

Fakat bu yazının amacı altın madenlerinin kurumsal sorumluluk taahhütlerini sorgulamaktan ziyade, Roberto Bravo adında Türkiye menşeili bir kuyumculuk şirketinin faaliyetleri hakkında.

Hürriyet Gazetesinin haberinden öğrendiğimize göre Mustafa ve Aytaç Kamer adındaki ortaklar yıllardır aile işleri olan kuyumculuk ile uğraşıyorlar. Zamanla ihracata başlıyorlar. Fakat kendi ifadelerine göre o yıllarda Arap müşteriler daha pahalı olmalarına rağmen İtalyan şirketlerinden peşin olarak alışveriş yapmalarına rağmen, Türk şirketlerin paralarını geç ödüyorlar. Bu yüzden Kamerler, 1998’de “Roberto Bravo” ismini icat edip İtalyalılarmış gibi bir hava oluşturuyorlar. Günümüzde Roberto Bravo 40 milyon dolar (yıllık?) ciroya ulaşıyor ve sadece Moskova’da 10 tane mağazaları var.

Şaşırtıcı olan Roberto Bravo’nun mücevher koleksiyonunda “Global Warming” adında bir tema var. Bu koleksiyonun tanıtımında şirketin internet sitesinde duygusal bir paragraf kullanılmış:

Ekran Resmi 2015-08-27 16.48.25

 

Bu kalpleri ısıtan mesajdan sonra Roberto Bravo’nun “Global Warming” soslu ürünlerini inceleyip alışveriş yapabiliyorsunuz. Küresel Isınma ile ilgili mücevher nasıl olur diye merak ediyorsanız genelde hayvanlar ve bitkiler yan yana kullanılmış. Mesela çiçekler üzerinde gezinen bir kurbağa figürlü yüzük, iki tane yaprak üzerinde duran bir kertenkele figürlü küpe, çiçeklere tutturulmuş pırlantalı kelebekler vs.

Ekran Resmi 2015-08-27 17.04.20

Roberto Bravo ciddi bir anlam karmaşası yaşıyor veya etik pazarlama kavramıyla dalga geçmeye çalışıyor olmalı. Keza küresel ısınma tam da yüzüklerin üzerindeki kertenkeleleri süsleyen minik taşları yerin altından çıkarmaya çalıştıkları için oluyor!

Maalesef kurumsal metinlerinde Roberto Bravo’nun çevresel etkinlikleri hakkında hiçbir veriye rastlayamıyoruz. Acaba ilgili firma madencilikte ne gibi çevresel standartlar ve önlemlere uyum göstermiş, firma olarak küresel ısınma karşıtı çabalara nasıl bir katkı sağlamış bilemiyoruz. Roberto Bravo küresel ısınma koleksiyonu oluşturarak neyi ispatlamış oluyor?

Bir mücevherat firmasının küresel ısınma terimi üzerinden ürün satmaya çalışması o kadar absürt bir durum ki, başka bir şeye benzetmek oldukça zor! Aklıma ancak şöyle imgeler geliyor: Üzerinde mutlu ailelerin resimleri olan el bombası, kansere dikkat çekmek için akciğer şeklinde yapılmış nargile şişesi, benzinle çalıştırılan sırf görsel zevk olsun diye dikilmiş rüzgar türbini…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.